Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
1 blog

Czy wysokie spożycie kalorii w porze śniadania w porównaniu z kolacją różnie wpływa na utratę wagi kobiet z nadwagą i otyłością?

Wiele się czyta i słyszy, że tylko deficyt kaloryczny ma znaczenie i jak będziesz się trzymała ustalonego dla siebie deficytu kalorycznego to schudniesz. I nie ważne, że cały dzień nie jesz, bo kto ma czas rano zjeść śniadanie. Pijesz kawę w biegu, potem drugą w biurze, potem  masz meeting i znów kawa i ciasteczko albo lunch bo już na śniadanie za późno. Cieszysz się jak wracasz z pracy, że w sumie to nic nie zjadłaś i teraz w domu, w spokoju zjesz sobie zasłużony posiłek bo zaoszczędziłaś kalorie. Wcale nie przekraczasz swojego zapotrzebowania kalorycznego a nie chudniesz.

Czy odnajdujesz w tym siebie?

Poczytałam sobie dziś dla relaksu PubMed i znalazłam badania, które przedstawiały jaki wpływ na tempo redukcji masy ciała ma obfitość spożywanych posiłków u kobiet z nadwagą i otyłością.

BADANIE:

Kobiety z nadwagą i otyłością (BMI 32,4 ± 1,8 kg/m2) z zespołem metabolicznym zostały losowo przydzielone na 12 tygodni do dwóch grup:

Grupa I  jadła 1400 kcal dziennie

Śniadania 700 kcal

Obiad 500 kcal

Kolacja 200 kcal

Grupa II  jadła 1400 kcal dziennie

Śniadania 200 kcal

Obiad 500 kcal

Kolacja 700 kcal

WYNIKI:

Grupa I  wykazała większą utratę wagi i zmniejszeniem obwodu talii. Chociaż glukoza, insulina i grelina na czczo były zmniejszone w obu grupach, glukoza, insulina i HOMA-IR na czczo zmniejszyły się znacznie w większym stopniu w grupie I. Średnie poziomy trójglicerydów zmniejszyły się o 33,6% w grupie I, ale wzrosły o 14,6% w grupie II . Doustny test tolerancji glukozy doprowadził do większego spadku glukozy i insuliny w grupie I.

WNIOSKI:

Wysokokaloryczne śniadanie ze zmniejszonym spożyciem w porze kolacji jest korzystne i może być przydatną alternatywą w leczeniu otyłości i zespołu metabolicznego.

Deficyt kaloryczny to jedno ale rozkład kalorii w ciąg dnia dla kobiet z nadwagą i otyłością ma znaczenie. W grupie I kobiety schudły 8,7 kg a w grupie II 3,6 kg. Jasno z tego wynika, że rozkład posiłków w ciągu dnia ma znaczenie.

Może ten post pomoże Ci w wytłumaczeniu dlaczego pomimo bycia na diecie redukcyjnej nie chudniesz  lub chudniesz mniej niż planowano a prawie nie jesz w ciągu dnia.

Źródło: PubMed.; Daniela Jakubowicz 1, Maayan Barnea,Julio Wainstein,Oren Froy; High caloric intake at breakfast vs. dinner differentially influences weight loss of overweight and obese woman

Udostępnij:

Więcej artykułów:

o mnie:

Mam na imię Agnieszka i jestem dietetykiem z pasji do zdrowego stylu życia i do gotowania. Od zawsze chciałam robić to co mnie interesowało od lat i dawało mi ogromną satysfakcję. I tak się jakoś szczęśliwie stało, że po latach pracy w finansach, zostałam również dietetykiem. W końcu wszystko w życiu po coś się dzieje. Cieszę się, że nie brakowało mi siły do nauki i odwagi aby pójść za marzeniami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *