Kalkulatory
Przez wiele lat wskaźnik BMI (z ang. Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) był z powodzeniem wykorzystywany do obliczania masy ciała. Z czasem jednak na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na narzędzia o wiele dokładniejsze w swoich kalkulacjach. Jednym z takich narzędzi jest kalkulator BMR (z ang. Basal Metabolic Rate), który pokazuje wskaźnik podstawowej przemiany materii i pozwala określić minimalną liczbę kalorii, jaka jest niezbędna do zachowania podstawowych funkcji organizmu. Pomaga on obliczyć podstawowe dzienne zapotrzebowanie energetyczne każdej osoby uzależniając je od indywidualnych cech badanego a pomnożony przez wskaźnik aktywności fizycznej pokazuje całkowite dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Kalkulator BMI
Co to jest wskaźnik BMI?
Wskaźnik BMI (z ang. Body Mass Index – wskaźnik masy ciała) stanowi obecnie najbardziej znany wskaźnik masy ciała i może być stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Pozwala w prosty sposób określić zależność proporcji pomiędzy masą ciała a wzrostem i stwierdzić, czy u danej osoby występuje niedowaga, nadwaga lub otyłość. Wskaźnik ten pokazuje czy waga jest w normie czy nie. Jest pomocny w monitorowaniu wagi. Pozwala określić ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia takich jak np. miażdżyca, choroby niedokrwienne serca, udar mózgu. Znajomość tego wskaźnika umożliwia indywidualne dobranie diety pod względem kaloryczności, tak by utrzymać wagę obecną (jeżeli jest prawidłowa) lub dążyć do uzyskania odpowiedniej wagi. Warto podkreślić, że utrzymanie wskaźnika BMI w granicach normy gwarantuje zgrabną sylwetkę, lepszą kondycję, mniejsze ryzyko chorób związanych z otyłością i innych poważnych schorzeń, a także ma pozytywny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia, odporność organizmu i samopoczucie.
Wskaźnik BMI - jak go obliczyć?
BMI obliczamy dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost do kwadratu. Kalkulator BMI pomoże Ci to zrobić automatycznie, szybko i wygodnie. Żeby skorzystać z kalkulatora BMI i obliczyć swój wskaźnik masy ciała, wystarczy podać dwa parametry: wzrost w centymetrach oraz wagę w kilogramach. Następnie klikamy „Oblicz” i wyświetli się wynik Twojego BMI.
Uzyskany wynik należy zinterpretować korzystając z norm wskaźnika BMI wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia. Zgodnie z tymi normami wyróżnia się przedziały BMI:
poniżej 16,0 – wygłodzenie,
16,0–17,0 – wychudzenie,
17–18,5 – niedowaga,
18,5–25,0 – wartość prawidłowa,
25,0–30,0 – nadwaga,
30,0–35,0 – I stopień otyłości,
35,0–40,0 – II stopień otyłości,
powyżej 40,0 – III stopień otyłości (inaczej: otyłość skrajna).
Jak widać powyżej, prawidłowy stosunek masy ciała do wzrostu danej osoby powinien mieścić się w granicach od 18,5 do 25,0. Przykładowo wskaźnik BMI osoby, która ma 165 cm wzrostu i waży 60 kilogramów, wynosi 22, czyli zalicza się do wartości prawidłowej. Pamiętajmy jednak, że jeśli uzyskany wynik zbliża się do dolnej lub górnej granicy podanego przedziału, powinniśmy traktować to jako sygnał ostrzegawczy i wprowadzić stosowne zmiany w naszej diecie.
Kalkulator BMI
Kalkulator BMR
Co to jest kalkulator BMR?
Kalkulator BMR (z ang. Basal Metabolic Rate) to kalkulator podstawowej przemiany materii (PPM) czyli twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, które jest niezbędne, aby utrzymywać podstawowe funkcje organizmu jak np. oddech, trawienie, odnowa komórek oraz tkanek czy krążenie. Wartość obliczana przez ten kalkulator pomaga indywidualnie ustalić zalecaną kaloryczność diety oraz dążyć do wagi, którą chcemy osiągnąć. Dzienna ilość przyjmowanych kalorii powinna pokrywać wydatki energetyczne wynikające z podstawowej przemiany materii oraz poziomu aktywności fizycznej.
W czym może Ci pomóc kalkulator BMR?
Kalkulator BMR jest pomocnym narzędziem dla osób, które chcą zredukować wagę lub nabrać nieco masy. Kiedy poznamy już własny wskaźnik kalorii czyli własne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, możemy wtedy odpowiednio dopasować swoją dietę w zależności od rezultatów jakie chcemy osiągnąć:
jeśli planujemy zredukować wagę, powinniśmy przyjmować mniej kalorii
jeśli chcemy podnieść wagę, powinniśmy przyjmować więcej kalorii
jeżeli pragniemy utrzymać obecną wagę, powinniśmy nadal przyjmować taką samą liczbę kalorii
Należy pamiętać, że obliczenia kalkulatora kalorii odnoszą się jedynie do dorosłych kobiet i mężczyzn nie powinny być one stosowane do ustalania dziennego zapotrzebowania kalorycznego dzieci, nastolatków ani kobiet w ciąży.
Nie czekaj! Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i wybierz odpowiednią DIETĘ GOTOWĄ w moim sklepie.
Uzyskany wynik należy zinterpretować na podstawie norm wskaźnika BMI wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia. Zgodnie z tymi normami wyróżnia się następujące przedziały BMI: niedowaga, norma, nadwaga, otyłość I stopnia, otyłość II stopnia i III stopień otyłości.
Jak działa kalkulator zapotrzebowania kalorycznego?
Istnieje kilka wzorów aby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Jednym z najpopularniejszych jest wzór Harrisa-Benedicta:
wzór dla kobiet to: BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) – (4,7 × wiek w latach). wzór dla mężczyzn to: BMR = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) – (6,8 × wiek w latach).
Korzystając z kalkulatora BMR, można obliczyć wskaźnik BMR w znacznie prostszy sposób niż robiąc to ręcznie. Należy podać podstawowe dane dotyczące organizmu, takie jak: wzrost, waga, wiek, płeć oraz wybrać odpowiedni poziom aktywności fizycznej, następnie należy wybrać przycisk „Oblicz” i uzyskasz wynik Twojego BMR.
Ile kalorii należy spożywać, aby osiągnąć swój cel?
To bardzo proste. Oblicz BMR – wynik który został wyświetlony przez kalkulator kalorii to Twoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne na dany dzień. Jeżeli chcesz schudnąć (najoptymalniej jest chudnąć 0,5 kg na tydzień) wówczas od swojego całkowitego zapotrzebowania kalorycznego należy odjąć 500 kalorii. Jeżeli chcesz przytyć 0,5 kg na tydzień wówczas do swojego całkowitego zapotrzebowania kalorycznego należy dodać 500 kalorii.
Przykład:
Chcę schudnąć.
Mój otrzymany wynik BMR to 2200 kcal – 500 kcal (ponieważ redukcja to 0,5 kg na tydzień) = 1700 kcal.
Czyli aby chudnąć 0,5 kg/tydzień wykup jadłospis 1700 kcal lub o zbliżonej kaloryczności aby chudnąć trochę wolniej lub trochę szybciej
Pamiętaj jednak, że najbardziej optymalny wariat to DIETA INDYWIDUALNA „ dieta szyta na miarę”, dostosowana do Twoich chorób, preferencji smakowych, umiejętności kulinarnych oraz stylu życia. Możesz ją również wykupić w moim sklepie.
Jak działa kalkulator zapotrzebowania kalorycznego?
Istnieje kilka sposób obliczania zapotrzebowania kalorycznego. Jedną z najpopularniejszych metod obliczania wskaźnika BMR jest wzór Harrisa-Benedicta. Wzór dla kobiet to: BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) – (4,7 × wiek w latach). Wzór dla mężczyzn to: BMR = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) – (6,8 × wiek w latach).
Można jednak obliczyć wskaźnik BMR w znacznie prostszy sposób, korzystając z kalkulatora BMR. Do obliczenia indywidualnego zapotrzebowania energetycznego przez kalkulator na naszej stronie wykorzystywane są podstawowe dane dotyczące organizmu, takie jak wzrost, waga, wiek, płeć oraz poziom aktywności fizycznej (prawie brak, lekka aktywność, umiarkowana aktywność, duża aktywność, bardzo duża aktywność). Następnie wybieramy „Oblicz”. Na stronie pojawi się wynik Twojego BMR.
Wskaźnik BMR - co to jest? Jak to się liczy?
Na precyzję kalkulatora BMR wpływa przede wszystkim to, że podczas obliczania dziennego zapotrzebowania energetycznego branych jest pod uwagę szereg danych, takich jak wzrost, waga, wiek i płeć danej osoby, a także częstotliwość i rodzaj wykonywanej przez nią aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że z im większej ilości informacji korzysta się przy danej kalkulacji, tym dokładniejszy wynik jesteśmy w stanie uzyskać. W przypadku kalkulatora kalorii są to oczywiście podstawowe dane, takie jak waga i wzrost danej osoby, jednak to właśnie wszelkie dodatkowe informacje pozwalają na precyzyjne określenie zalecanego dziennego zapotrzebowania kalorii.
Jednym z istotnych czynników, które decydują o zapotrzebowaniu energetycznym danej osoby, jest jej płeć. Powszechnie wiadomo, że to mężczyźni najczęściej posiadają więcej masy mięśniowej, a mniej tłuszczu, a spalanie kalorii zachodzi szybciej właśnie w ich organizmie (1). Z kolei u kobiet zależność ta jest odwrócona, co przyczynia się do nieco wolniejszej przemiany materii. Wśród kilku danych, które kalkulator BMR uwzględnia podczas dokonywania obliczeń, należy wyróżnić także wiek danej osoby. Stanowi on kolejny istotny czynnik, który w znacznym stopniu wpływa na codzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dlaczego? Ponieważ wraz z biegiem lat masa mięśniowa człowieka maleje, a ilość tkanki tłuszczowej bardzo często wzrasta. Warto także pamiętać, że z wiekiem spowalnia także nasza przemiana materii, a zrzucanie zbędnych kilogramów staje się trudniejsze.
Nie możemy zapominać także o aktywności fizycznej. Niestety nadal mało osób jest świadomych tego, że wszystkie ćwiczenia prowadzą do zwiększonego spalania kalorii, co w rezultacie zwiększa także zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, który musi uzupełnić braki. Dlatego też powinniśmy być świadomi tego, że im więcej i intensywniej ćwiczymy, tym wyższe będzie dzienne zapotrzebowanie energetyczne naszego ciała. Decydując się więc na intensywną i częstą aktywność fizyczną, musimy zadbać o dostarczenie organizmowi dodatkowego, i przede wszystkim wartościowego, pożywienia.
W czym może Ci pomóc kalkulator BMR?
Kalkulator BMR może być niezwykle pomocnym narzędziem, zwłaszcza dla osób, które chcą zredukować wagę lub, przeciwnie, nabrać nieco masy. W momencie kiedy poznamy własny wskaźnik kalorii, możemy odpowiednio dopasować swoją dietę w zależności od rezultatów, które chcemy osiągnąć. Jeśli więc zamierzamy zredukować wagę, powinniśmy przyjmować mniej kalorii, jeśli chcemy ją podnieść – więcej, natomiast jeżeli pragniemy utrzymać obecną wagę, powinniśmy nadal przyjmować taką samą liczbę kalorii. Znając całkowitą liczbę kalorii, do jakiej powinniśmy codziennie
Kalkulator BMR
Kalkulator BMI a BMR
Co prawda BMI kalkulator może być niezwykle przydatnym narzędziem dla osób zaczynających dbać o zdrowie ale nie zbyt precyzyjnym. Bierze on pod uwagę jedynie trzy wartości – wzrost, wagę, płeć. Tymczasem, kluczowe są także takie elementy jak wiek oraz aktywność fizyczna. Osoby, które są aktywne fizycznie i regularnie uprawiają sport, najprawdopodobniej będą ważyły nieco więcej (mają więcej tkanki mięśniowej). W takiej sytuacji kalkulator BMI może zakwalifikować osoby wysportowane jako mające nadwagę, jednak są one zdrowe i nie zagrażają im żadne choroby związane z otyłością. Kalkulator BMI może być dobrym pierwszym krokiem na drodze do walki o poprawę zdrowia, jednak aby zdobyć dokładniejsze informacje na temat swojej masy ciała i zapotrzebowania kalorycznego zaleca się użyć kalkulatora BMR.